CCSVI vita az Alberta Primetime-on – Simka válasza
2010/04/18 Vasárnap 18:21
Múlt héten az Alberta Primetime tartott egy vitát Brad Stewart albertai neurológus és a False Creek Sebészeti Központ klinikájának igazgatója, Mark Godley részvételével.
„Dr. Stewart hangsúlyozta, hogy az olaszországi tanulmányban (Zamboni eredeti tanulmánya) kimutatták, hogy nagyon sok páciensnél nem volt megfigyelhető javulás a beavatkozást követően. Ezek valós tények. De ha a belemegyünk a tanulmány részleteibe, akkor azt találjuk, hogy a korai stádiumban lévő páciensek (relapszáló-remittáló), általában javulnak. A progresszív páciensek állapota stabilizálódik (ez nem rossz, de nem olyan jó, mint a javulás). A krónikus fáradtság kérdését még nem tárgyalták – valószínűleg nem szükséges rámutatni arra, ez mennyire fontos probléma a páciensek számára. Akárhogy is, tudva, hogy minél korábban távolítják el a vénás akadályt, annál jobbak az eredmények, egy „várjunk még további bizonyítékokra, hacsak nincs más lehetőség az Ön számára” megközelítésnek nincs értelme. Ezzel szemben a kezeléseket a tünetek első jelentkezésekor el kell kezdeni.
És most szeretnék Dr. Godley állítására válaszolni.
„Felejtse el, hogy az SM érrendszeri probléma. Az SM-et neurológusoknak kell kezelniük, míg az érszűkületek az érsebészek szakterülete.”
Tudja, sebész lévén, soha nem szólnék bele egy neurológiai gyógyszer adagolásának kérdéseibe például. Akkor a neurológusok miért szólnak bele, milyen típusú műtétet kell, vagy nem kell elvégezni? Fogtak valaha szikét a kezükbe?
A stent elszabadulásáról szóló egész vita nevetséges. Mind azt mondják: „Ne hajtson végre stent beültetést a migráció kockázata miatt”. Senki nem beszél arról: Hogyan hajtsuk végre a beavatkozást, hogy elkerüljük ezt a komplikációt?
Lengyelországban rengeteg időt töltöttünk ennek a kérdésnek a megvitatásával. És ez csak egy technikai probléma, melyet meg LEHET oldani, és meg LETT oldva. Ez a megfelelő
- beavatkozás előtti diagnosztika,
- a megfelelő beavatkozás során alkalmazott taktika,
- és a megfelelő stent választás kérdése.
A stentet a vénához kell igazítani. Az ilyen stent NEM KÉPES az elszabadulásra. És ha nem lehet a stentet a vénára szabni, vagy a stentre nincs szükség – akkor egyszerűen végrehajtjuk a ballonos beavatkozást. De Zamboni statisztikái szerint, a páciensek mintegy 50 %-nál a ballonozás nem elegendő. Ennél fogva, vagy ismételt ballonos beavatkozásokra lesz szükség (valószínűleg nem sok sikerrel), vagy az SM fog rosszabbodni. Vagy stentet kell használni. (Latinul: Aut, aut, tertium non datur).
Mi van a biztonsággal? A részlegünkben már mintegy 250 beavatkozást végeztünk el, és több mint 100 páciensnél került sor stent beültetésre. Súlyos komplikáció: ZÉRÓ. Bár, néhány páciensnél, akik nem vállalták a potenciális kockázatokat, csak ballonos angioplasztikát végeztünk.
Egy másik probléma. Nagyon sok orvos mondja: „Fel kell állítsuk a kapcsolatot az SM és a CCSVI között, és ha már ismerjük ezeket az adatokat, akkor tudjuk végrehajtani ezeket a kezeléseket.” Az ilyen megközelítés helyes? Nem!
És most felejtsük el az SM-et. Immáron bizonyított tény, hogy nem megfelelő a véráramlás a test legfontosabb szervében, az agyban. Ez a zavart véráramlás nagyon sok olyan tünetben is manifesztálódik, melyeket nem is említenek az SM kritériumai között, mint: kimerültség, „agyi köd”, fejfájások, stb. Zamboni tanulmányából már kiderült, hogy ezek a tünetek drámai mértékben javulnak a megfelelő agyi keringés helyreállításával . Az elzáródott vénák felszabadítása egy meglehetősen egyszerű beavatkozás, egy biztonságos beavatkozás (sokkal biztonságosabb, mint ott hagyni azokat az „ördögi” elzáródásokat). Az igazi probléma tulajdonképpen: miképpen történjenek az operáció előtti vizsgálatok (Zamboni protokollja nagyon messze van az ideálistól).
- Mi van az egyéb tesztekkel? (nagyon büszkék vagyunk az MRV protokollunkra (néhány kép megtekinthető a ccsvimri.blogspot.com oldalon).
- Milyen endovasculáris eszközt kellene használni? (egy nagyon technikai probléma, de meg lehet oldani).
- Milyen operáció utáni gyógyszerek kellenének? (tudjuk, hogy az orálisan szedhető antikoagulánsok nem igazán jók, de mi van a többi gyógyszerrel?).
Ezek a klinikai kísérletek igazi kérdései.
Lengyelországban azt mondjuk: „A kutya ugat, a karaván halad".
Köszönet Haubert Péternek a fordításért