Az ECTRIMS 2010 konferencia a legrangosabb neurológiai konferencia, mely kifejezetten az SM kezelésével foglalkozik. A konferenciát idén Svédországban rendezték meg.
Idén már a CCSVI kiemelt figyelmet kapott, szemben a tavalyi rendezvénnyel. A konferencián az ún. Buffalo tanulmányról újabb információk láttak napvilágot:
Itt olvasható a kanadai SM társaság (MS Society of Canada) angol nyelvű összefoglalója az eredményekről. (Vajon a magyar SM tárasaságok mikor veszik a fáradtságot?)
Itt pedig a jó nevű Medscape.com független összefoglalója a Charcot Symposium eseményeiről.
Próbálom saját szavaimmal összefoglalni a fontosabb eredményeket
Régebben már megmutatták a kutatók a CTEVD vak tanulmányban, hogy a CCSVI szignifikánsan magasabb mértékben fordult elő az SM betegek körében (56.1%), mint az egészségesek körében (22.7%, p< 0.001).
Ebben az új fázisban 499 embert vizsgáltak; 163 egészséges, 289 SM beteg, 21 CIS beteg, 26 egyéb neurológiai betegségben szenvedőt vizsgáltak ultrahanggal.
CCSVI előfordulás szignifikánsabban magasabb volt a súlyosabb SM betegséggel élők között: 89.5% in relapsing secondary-progressive (SP), 67.2% in non-relapsing SP, 54.5% in primary-progressive (PP), 49.2% in relapsing-remitting (RR) and 38.1% in CIS (p = 0.033).
A Zamboni féle 2, 4 és 5 kritérium jelenléte szignifikánsan korrelált a 4-nél magasabb EDSS értékekkel (Criteria 2: OR of 2.25, p=0.005; criteria 4: OR: 3.28, p=0.004 and Criteria 5 OR: 2.67, p=0.008).
Az SM betegek, akik CCSVI-vel rendelkeztek sokkal magasabb Pyramidal (p = 0.020), Cerebellar (p = 0.049), és Brain Stem (p = 0.010) EDSS értékekkel rendelkeztek, mint akiknél nem volt jelen a CCSVI.
Konklúzió: A CCSVI jelenléte SM-ben együtt jár a sokkal súlyosabb SM betegség-típus kialakulásával.
forrás: "Clinical correlates of chronic cerebrospinal venous insufficiency in multiple sclerosis" ECTRIMS 2010
------------------
Az előző tanulmányban említett 499 emberből 351 (70.3%) esetben végeztek MRI vizsgálatot. T2, T1 és gadolinium gócok számát és nagyságát mérték.
Azok a páciensek, akiknél CCSVI-t diagnosztizáltak (azaz legalább 2 Zamboni kritérium igaz volt rájuk az ötből) sokkal több T2 gócpont volt az agyában és azok sokkal nagyobbak voltak, mint azoknak akiknek nem volt CCSVI-jük. A T1 és gadolinium gócpontok számában nem találtak eltéréseket. A CCSVI betegeknek az mély agyi szürkeállomány mérete sokkal kisebb volt, azaz elsorvadt.
Konklúzió: A CCSVI jelenléte a betegben határozottan összefügg sokkal súlyosabb agysérüléssel és agysorvadással.
forrás: "MRI results of blinded chronic cerebrospinal venous insufficiency study in patients with multiple sclerosis, healthy controls and patients with other neurologic diseases" ECTRIMS 2010
---------------------
Mostanában kezdik gyanítani, hogy az agy szürkeállományának sorvadása is erősen összefügg az SM-mel. (és nem csak a fehérállomány, amit jelenleg vizsgálnak!) A cél az volt, hogy összevessék az agyban található vas mennyiséget és a szürkeállomány sorvadásának mértékét.
84 SM beteget [58 relapsing-remitting (RR) és 26 secondary-progressive (SP] vizsgáltak SWI protokollal. A rokkantsági fokot EDSS-ben mérték.
Konklúzió: Mind a megnövekedett vas tartalom, mind a szürkeállomány sorvadása összefüggésben állt a nagyobb EDSS rokkantsági fokkal és a hosszabb SM betegséggel. Az összefüggés sokkal erősebb volt a progresszív kórképben mint a realpszáló remittáló esetben, főként a vastartalom esetében.
forrás: "Increased iron concentration and decreased volume of deep-grey matter are associated with increased disability in patients with multiple sclerosis" ECTRIMS 2010
------------
Zamboni vezetésével 15 beteget műtöttek meg (8 olasz és 7 buffaloi beteget). A betegek egy csoportjának 6 hónap múlva szignifikánsan kevesebb T2 gócpontja volt, mint a CCSVI kezelés előtt.
Konklúzió: az angioplasztika biztonságos és jól tolerált volt a páciensek részéről, az azygos véna egyáltalán nem, a juguláris véna 29%-ban szűkült vissza.
-------------
Sok tanulmány vár még feldolgozásra, folytatás folyamatosan!